Blog

KAHVALTI NEDEN ÖNEMLİ?

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür deriz ama genelde çoğu kişinin atladığı öğün de kahvaltıdır.

KAHVALTI NEDEN ÖNEMLİ?.

Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 10-12 saatlik uzun bir süre vardır. Vücudumuz bu süre içinde gerekli olan besin öğelerini depolarımızdan kullanır. Güne zinde başlamak, daha aktif olmak ve sağlığımızın sürdürülmesi için kahvaltı yapmanın çok önemli olduğu da pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

Genellikle zaman yetersizliği, iştahsızlık ya da vücut ağırlığı konusunda duyulan endişe nedeniyle kahvaltı öğünü atlanmaktadır.

Günün başlangıcında gerekli olan enerjiyi ve beynin çalışması için gerekli olan glikozu karşılayabilmesi için kahvaltı özellikle çocuklar için çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca düzenli kahvaltı yapan çocuklar yaşama daha pozitif bakmaktadır. Kahvaltı, günün geri kalan kısmında gerekli olan enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak örüntüde olmalıdır. Bu sayede diğer öğünlerde daha az yemek yenmesinin ve abur cubura eğilimin azaltılmasını da sağlanmış olmaktadır. Öğün atlayan ve düzensiz beslenen kişilerin kan şekerinin dengesiz seyrettiği ve hafif şişman ya da şişman olma olasılığının arttığı da düşünülmektedir.

 Düzenli ve sağlıklı örüntüye sahip kahvaltı yapan bireylerin bel çevresinin daha az olduğu, hipertansiyon, hiperlipidemi ve tip 2 diyabet riskinin daha az olduğu bilinmektedir. Süt ve ürünleri, tahıl, sebze, meyve (taze veya kuru) olan bir kahvaltı sağlıklı bir örüntüye sahiptir ve bu tür kahvaltı ile beslenenlerin bilişsel işlevlerinin sağlıklı bir şekilde devam ettiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Kahvaltıda süt ya da süt ürünü tüketerek; protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi birçok besin öğesini vücudunuza almış olursunuz. Özellikle tam tahıllı ekmek tüketimi ile B grubu vitaminlerinin ve posanın yeterli alımı sağlanmış olur. Meyve ve sebze tüketilmesi ile de öğün besin öğeleri bakımından dengelenecek ve bu besinlerden alınan C vitamini ile de demir emilimi artacaktır.

Sağlıcakla Kalın 😊

 

Stj. Dyt. ASLINUR ŞENER

Tabldot Yemek İhtiyacınız İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.