Blog

Ekmek yemek gerekli midir?

Temel gıda maddelerinin başında yer alan ve günlük besin ihtiyaçlarının karşılanmasında çok önemli bir yeri olan ekmek, ülkede günlük kalori gereksiniminin %44'ünü, protein gereksiniminin ise yaklaşık %50'sini karşılamaktadır.

Ekmek yemek gerekli midir?.

Tarih boyunca insanoğlunun en çok ürettiği ve tükettiği gıda ürünü olan ekmek, temel besin kaynaklarımızdan biridir.

İlk kez günümüzden yaklaşık 12 asır önce yapılmış olduğu düşünülen ekmek; başta buğday, mısır, arpa çavdar ve soya gibi çeşitli tahıllardan elde edilen unun hamur haline getirilip mayalanması ve pişirilmesiyle elde edilir.

Temel gıda maddelerinin başında yer alan ve günlük besin ihtiyaçlarının karşılanmasında çok önemli bir yeri olan ekmek, ülkede günlük kalori gereksiniminin %44'ünü, protein gereksiniminin ise yaklaşık %50'sini karşılamaktadır. Ekmek, iyi bir enerji kaynağı olmakla beraber, beslenmede önemli olan protein, B vitaminleri ve birçok mineralleri içerir. Ortalama olarak 200 g ekmek tüketildiğinde, tüketilen ekmeğin kepeksiz veya kepekli olmasına bağlı olarak, günlük proteinin %25-28’i, demirin %8- 31’i, kalsiyumun %6-37’si, B1 vitamininin %17-41’i, B2 vitamininin %8-20’si, niasinin %10-16’sı karşılanmaktadır. Ekmeğin proteinden gelen enerji oranı da %13–15 civarındadır. Tüketimi ekonomik ve sosyal koşullara bağlı olarak ufak değişiklikler gösterse de ekmeğin her zaman önemli bir gıda maddesi olacağı bilinmektedir.

Kilo vermeye çalışan insanlar diyetlerinden en başta ekmeği çıkartırlar. Ancak günlük enerjinin yaklaşık %55’inin karbonhidratlardan sağlanması gerekir ve bunu en iyi sağlayacak yiyecek kuşkusuz ekmektir. Çünkü karbonhidrat ihtiyacını meyve sebze ya da süt ürünlerinden karşılamak ülkenin beslenme alışkanlığı ve doyuruculuğu bakımından ele alındığı zaman yetersiz olduğu görülmektedir.

Bazı B vitaminlerini sadece ekmek grubundaki gıdalardan alabiliriz. Bu sebeple günlük beslenmeden ekmek çıkartılacak olursa yetersiz bir beslenme uygulanmış olur ve bu tarz beslenme insanı güçsüz ve mutsuz yapar. Sonuç depresyona kadar gidebilir.

Ekmek tüketmek neden gerekli sorusu için ekmeğin doyuruculuğu, kompleks karbonhidrat içermesi, yağ oranının düşük olması ve B1, B6, niasin gibi vücudumuz için çok önemli vitaminleri sağlaması cevabı verilebir.

Şunu da unutmamak gerekir ekmeğin ve diğer besinlerin tüketilmesi gereken miktarlar yaşa, cinsiyete ve günlük aktiviteye bağlı olarak değişmektedir. Gereğinden fazla tüketilmesi tabiki de fazla kiloya sebep olur ancak ihtiyaç duyulan miktarlarda tüketildiği zaman ekmek fazla kilodan çok vücudumuz için yararlı bir besindir.

 

Stj.Dyt. ASLINUR ŞENER 

Tabldot Yemek İhtiyacınız İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.